Szkoła Podstawowa nr 2

"Lekcje języka niemieckiego i angielskiego „ na żywo” w Meiningen- najlepsza przygoda jaka mogła nam się przytrafić.


Wyjazd nie byłby możliwy, gdyby nie zaangażowanie i poświęcony czas nauczycieli naszego Gimnazjum: pani Anny Bieryt i pani Jolanty Klimek.  Nie można pominąć również pani Sabiny Lapp, niemieckiej koordynatorki naszej wymiany oraz pani Sabiny Kratzel nauczycielki języka angielskiego. Spotkanie odbyło się dzięki wsparciu finansowemu Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży oraz Rady Rodziców Publicznego Gimnazjum. Za co serdecznie dziękujemy!


Było to niesamowite doświadczenie, przygoda życia, które procentuje już teraz i będzie zapewne procentować przez długie lata naszego życia.


Z Krościenka nad Dunajcem wyruszyliśmy 5  maja  o godzinie 5 rano, a w  Meiningen byliśmy już około 18-ej. Przed niemiecką szkołą czekali na nas uczniowie. Przywitaliśmy się z naszymi partnerami, ich bliskimi i nauczycielami.  Po krótkim zapoznaniu z planem naszego pobytu, udaliśmy się do rodzin, które na czas wymiany gościły nas u siebie. Kolacją, tradycyjnym ciastem na powitanie i rozmowami zakończył się pierwszy dzień.


Sobotę rozpoczęliśmy od zwiedzania miasta Meiningen. Nasi nowi znajomi zaprosili nas do ciągle aktywnej fabryki pociągów, gdzie mogliśmy przez chwilę przyglądać się różnym etapom powstawania tego typu pojazdów. Dużą atrakcją była wizyta w słynnym Teatrze Meiningen. Przez moment mogliśmy się poczuć jak aktorzy wielkiej sławy, ponieważ udostępniono nam garderobę. Przymierzaliśmy stroje, różne nakrycia głowy, które zmieniały nas nie do poznania. Odwiedziliśmy salę prób, pomieszczenie scenografa i dźwiękowców.  Udało nam się również stanąć na scenie. Pani, która nas oprowadzała, uświadomiła nam, że każda osoba, która tam pracuje odgrywa ważną rolę w życiu teatru, niezależnie od tego jaką pełni funkcję. Po całym dniu wrażeń spotkaliśmy się wszyscy na przyjęciu zorganizowanym przez rodziców naszych kolegów i koleżanek z Niemiec. Wspólnie miło spędziliśmy czas grając w siatkówkę, rozmawiając i jedząc pizzę.


Niedzielę każdy z nas spędził inaczej. Przez cały dzień przebywaliśmy wyłącznie z niemieckimi gospodarzami. Na moment staliśmy się częścią ich rodziny. Jedna z koleżanek uczestniczyła w rodzinnej uroczystości, odpowiedniku naszego bierzmowania. Razem z rodziną, u której mieszkała, udali się do kościoła, a po mszy spędziła czas z zaproszonymi gośćmi. Dało się odczuć, że dla rodziny, u której przebywała było to duże wydarzenie. Inni uczniowie z Polski spędzili dzień bardziej aktywnie. Jedni bawili się na karuzelach w parku rozrywki, inni zwiedzali ruiny zamku i poznawali historię Meiningen.


W poniedziałek 8 maja spotkaliśmy się wszyscy ponownie, dzieliliśmy się wrażeniami w  drodze do Erfurtu, zabytkowego miasta w centralnej części Niemiec. Miasto to, może pochwalić się bardzo długą historią. Zostało założone w 742 r. Na miejsce dotarliśmy pociągiem, podróż trwała półtorej godziny, co było dodatkową atrakcją. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od centralnego punktu, czyli rynku miasta. Odwiedziliśmy katedrę i Kościół św. Sewera, Most Kremazy i Synagogę. Pani przewodnik opowiedziała nam ciekawe legendy związane z nazwą miasta i nie tylko. Pogoda niestety nie była naszym sprzymierzeńcem, ale  padający deszcz i niska temperatura nie zniechęcały nas. Główną atrakcją wieczoru była gra w kręgle.


Wtorek zaczęliśmy od podróży do Shmalkalden. Zwiedzaliśmy zamek Wilhelmburg oraz inne ciekawe miejsca w mieście. Największą i długo oczekiwaną atrakcją, chyba przez wszystkich, była wizyta w fabryce czekolady "Viba". Tak, tak marzenie wielu z nas wreszcie się spełniło. Królestwo słodkości przywitało nas nie tylko zapachem, ale i widokiem lejącej się czekolady. Każdy z nas miał szansę nie tylko skosztować tamtejszych wyrobów, ale samemu wykonać oryginalną, jedyną w swoim rodzaju czekoladkę. Wyobraźnia niektórych uczestników wymiany przeszła wszelkie oczekiwania. Najwięcej śmiechu i zabawy było przy wykonywaniu lizaków, które przypominały kwiatki, ptaszki i bliżej nieokreślone wzory.  Pierwszy raz wspólnie stwierdziliśmy, że praca to sama słodycz.  Wieczorem już w mniejszych grupach udaliśmy się na basen, by tam popływać i zrelaksować się przed spływem.


W środę odbył się spływ kajakowy. Razem z naszymi niemieckimi partnerami podzieliliśmy się na grupy 3-osobowe i rozpoczęliśmy ekstremalną podróż kajakiem. Pierwsze minuty na wodzie były trudne, musieliśmy się nauczyć poruszać i łapać równowagę. Trasa miejscami była trudna, ale dzięki współpracy udało nam się pokonać wszystkie przeszkody. W połowie naszej wyprawy zatrzymaliśmy się na piknik. Po postoju, pełni zapału, ruszyliśmy, by osiągnąć cel naszej podróży. Niemieccy koledzy i koleżanki tego dnia zaprosili nas na wieczorek filmowy.


Kilka dni w Meiningen minęło bardzo szybko. Nadeszła chwila rozstania. Ostatniego dnia spotkaliśmy się wszyscy w szkole. Przygotowaliśmy plakaty przedstawiające poszczególne dni wymiany. Była to forma podsumowania naszego pobytu, podzielenia się z innymi swoimi wrażeniami.  Popołudnie poświęciliśmy na zakup pamiątek i spakowanie swoich rzeczy. Wieczorem odbył się pożegnalny grill i zabawy na świeżym powietrzu. Po raz ostatni graliśmy w wyliczankę „Anse kabanse flore”.Dobrze się razem bawiliśmy. Szkoda, że ten wspólny czas minął tak bardzo szybko. Będziemy ten wyjazd szczególnie miło wspominać.

 

Z niecierpliwością czekamy na 11 czerwca i przyjazd naszych nowych znajomych do Krościenka. Tym razem my zapoznamy ich z naszą kulturą, tradycjami i atrakcjami, a mamy się czym pochwalić.

 

Uczestnicy wymiany:

Martyna Gabryś, Martyna Czerwińska , Kamila Franasowicz, Justyna Gizicka, Sylwia Kubicz, Magdalena Siedlarczyk, Wiktor Hryc,  Arkadiusz Głuc, Michał Kołacz, Michał Soliwoda, Trybała Piotr