Szkoła Podstawowa nr 2

Wymiana Międzynarodowa - Meiningen


Uczniowie Publicznego Gimnazjum w Krościenku nad Dunajcem brali udział w projekcie Wymiany Międzynarodowej w Krościenku nad Dunajcem w dniach 12.06.2015 – 19.06.2015. Projekt ten był współfinansowany przez  Polsko – Niemiecką Współpracę Młodzieży. Uczestnicy wymiany mieszkali u polskich rodzin. W czasie pobytu uczestniczyli w zajęciach w naszym gimnazjum oraz zwiedzali piękne okolice Krościenka. Serdecznie dziękujemy wszystkim rodzinom, które przyjęły niemieckich gości !


Bogaty we wrażenia tydzień  tak wspominają jego uczestnicy:

W piątkowe popołudnie podekscytowani czekaliśmy na przyjazd naszych niemieckich partnerów. Gdy dotarli do celu,  każdy mógł przywitać swojego partnera z wymiany. Po oficjalnym powitaniu  gości przez Dyrektora Szkoły zaprosiliśmy ich na wspólny poczęstunek przygotowany przez rodziców.  Później każdy z uczniów zabrał swojego gościa do domu.


Pierwszy dzień rozpoczęliśmy od pokazania im naszej szkoły i regionu w którym mieszkamy. Obejrzeliśmy film „Z wizyta w Pieninach i Gorcach“ na temat naszej miejscowości, a następnie udaliśmy się na spacer  po Krościenku. W przerwie obiadowej pizzeria „Zapiekana“ ugościła nas swoimi różnorodnymi specjałami a w lodziarni „U Marysi“ zjedliśmy orzeźwiające lody owocowe. Kolejnym punktem sobotniego popołudnia była wizyta w Niedzicy. Zwiedziliśmy tam elektrownię wodną i zdobyliśmy szczyt zapory. Potem spotkaliśmy się przy przystani, skąd zaczęliśmy nasz rejs statkiem dookoła Jeziora Czorsztyńskiego. Po wyjściu z Harnasia, bo tak nazywała się łódź która pływaliśmy, wróciliśmy do Krościenka. Tak zakończyliśmy nasz pierwszy dzień wymiany.


Niedzielę spędzaliśmy z naszymi partnerami.  Mieliśmy czas do własnej dyspozycji, który wykorzystaliśmy na pokazanie gościom naszych terenów. Niektórzy z nas wybrali się do  Szczawnicy na Białą Wodę, wyjechali kolejką na Palenicę, nad Jezioro Czorsztyńskie, do Zamku oraz na Trzy Korony. Wieczorem spotkaliśmy się na ognisku u kolegi Szymona. Oglądaliśmy filmy , graliśmy w gry.  Wszyscy bawiliśmy się wspaniale.


W poniedziałek grupa uczniów z Niemiec oraz kilka uczennic z Polski wraz z opiekunami i panem przewodnikiem zwiedzali Zakopane. Pierwszym punktem wycieczki była Dolina Białego. Następnie wyjechaliśmy kolejką linową na Wielka Krokiew – skocznię narciarską. Po czasie wolnym spędzonym na Krupówkach, udaliśmy się na szczyt Gubałówki, skąd mogliśmy podziwiać panoramę Zakopanego. Mimo przelotnych opadów, wycieczka się udała i zadowoleni wróciliśmy do domów.


We wtorek grupa uczniów  Ewangelickiego Gimnazjum w Meiningen wraz z polskimi uczniami wymiany  udała się do Krakowa. Wszyscy spotkaliśmy się na rynku w Krościenku, skąd wyruszyliśmy w podróż.  Po przyjeździe  i spotkaniu naszego przewodnika udaliśmy się do Zamku Królewskiego na Wawelu. Miejsce to zachwyciło naszych gości i przybliżyło im bogatą  historię  naszego kraju. Następnie przeszliśmy przez rynek miasta, kierując się do Kościoła Mariackiego. Tam  mieliśmy okazję zobaczyć najbardziej sławny ołtarz, wykonany przez Wita Stwosza. W Sukiennicach mieliśmy okazję  zakupić pamiątki a następnie w krakowskich kawiarenkach zjedliśmy pyszne lody. Kolejnym punktem wycieczki była Fabryka  „Emalia Oskara Schindlera“ . Zgromadzone tam eksponaty i przygotowane wystawy opowiedziały nam historię Krakowa w czasach przed i podczas okupacji niemieckiej. Miejsce to wywarło na naszych kolegach ogromne wrażenie i wzruszenie.


W środę wraz z naszymi kolegami z Niemiec pojechaliśmy na spływ Dunajcem. Wyruszyliśmy do Sromowiec, aby stamtąd spłynąć do Szczawnicy. Wyprawa łodzią trwała około dwóch godzin. Nie obeszło się od lekkiego ochlapania wodą, ale przecież na tym polega dobra zabawa. Po drodze zrobiono nam grupowe zdjęcie. Rozkoszowaliśmy się przepięknymi widokami skalistych gór i rwącego Dunajca. Flisacy opowiadali ciekawe anegdoty i dowcipy. W południe dotarliśmy lekko zmarznięci i zmoczeni do przystani końcowej w Szczawnicy. Przeszliśmy promenadą do restauracji "Halka", gdzie zjedliśmy obiad. Później razem zwiedzaliśmy Szczawnicę. To był bardzo udany dzień.


W czwartek  uczestniczyliśmy w Dniu Sportu organizowanym przez szkołę. Wzięliśmy udział w grach zespołowych i rywalizowaliśmy w grach rekreacyjno-sportowych. Po powrocie do szkoły przystąpiliśmy do wspólnego podsumowania wymiany. Podzieliliśmy się na kilkuosobowe grupy i zabraliśmy się do pracy. Jedna z grup zrobiła prezentację w programie Power Point, a pozostali uczestnicy wymiany zajęli się przygotowaniem plakatów. W przerwie obiadowej posililiśmy się gulaszem przygotowanym przez naszych rodziców, a następnie dokończyliśmy  projekty. Tego dnia odwiedził naszą  grupę Jan Kubik, który opowiadał o kulturze naszego regionu oraz pokazywał nam tradycyjne instrumenty i stroje góralskie. Następnie obejrzeliśmy występ grupy “Białopotocanie”, która pokazała naszym kolegom z Niemiec tańce i śpiewy związane z Krościenkiem. Udało nam się włączyć naszych gości do wspólnej zabawy przy góralskiej muzyce i przyśpiewkach. Była to niezapomniana rozrywka, która dostarczyła nam dużo radości.


Kulminacyjnych punktem popołudnia było pożegnalne ognisko przygotowane przez rodziców. Miło  spędzaliśmy czas z naszymi niemieckimi przyjaciółmi, ale wszystko co dobre, szybko się kończy. Nadszedł czas pożegnania. Żal było się rozstać, więc uściskom, całusom i podziękowaniom nie było końca.Uczestnicy wymiany:

Szymon Berezicki, Weronika Janik, Wojciech Kaleta, Edyta Dyda, Magdalena Jama, Justyna Komorek, Honorata Oleś, Aneta Tkaczyk, Paweł Ikoniak, Katarzyna Koterba, Filip Wojtaszek, Emilia Mszanik, Sylwia Ptak,


Opiekunowie:

Anna Bieryt, Jolanta Klimek