Szkoła Podstawowa nr 2

Wspomnień czar
W pierwszym tygodniu maja wyruszyliśmy w podroż do Niemiec do Meiningen. Tam na miejscu czekali już na nas nasi partnerzy z wymiany. Po przywitaniu udaliśmy się do  domów, gdzie poznaliśmy rodzinę naszych nowych kolegów i koleżanek.


Podczas tygodniowego pobytu zwiedziliśmy wiele ciekawych miejsc: Meiningen, Erfurt i siedzibę telewizji dla dzieci KIKA, Oceanarium i Centrum Nauki Explorata w Zella- Mehlis,  pływaliśmy  także kajakami.

A tak uczestnicy wymiany wspominają czas w pięknym zakątku Turyngii.


Już pierwszego dnia rozpoczęliśmy pracę nad integracją zespołu. Pomogła nam w tym gra terenowa. Wspólnie z partnerami rozwiązywaliśmy różne zadania, dzięki którym poznaliśmy historię Meiningen. Najciekawszym zadaniem było wymienianie rzeczy z ludźmi na coraz to cenniejsze.  Zwiedziliśmy też teatr w Meiningen. Jest on znany na całym świecie. Została nam przybliżona praca w teatrze, to tutaj mieliśmy okazję po raz pierwszy stanąć na scenie  i poczuć się jak aktorzy. Zwiedziliśmy też zamek, w którym mieszkał podczas pobytu w Niemczech nasz kolega Janek. W zamku czekała na nas miła niespodzianka, Pani Domu powitała nas po polsku i przygotowała słodki poczęstunek.

We wtorek, pomimo deszczowej pogody cieszyliśmy się z wyjazdu do Zella-Mehlis oceanarium i do centrum nauki  Explorata. Niezwykłych wrażeń dostarczyło nam obserwowanie krokodyli, które leniwie unosiły się na tafli wody, i największych morskich drapieżników – rekinów, które pływały w akwarium o pojemności 1000000 litrów. Miło zaskoczyła nas różnorodność kolorowych rybek, pływających wśród równie pięknych koralowców. W oceanarium mogliśmy wykorzystać wszystkie nasze zmysły. Odważne osoby dotknęły ryb koi! W sklepie została zakupiona maskotka rekina, która później została „symbolem” naszej wymiany. W centrum nauki Explorata mieliśmy możliwość przeprowadzenia wielu interesujących doświadczeń, które pomogły nam w zrozumieniu praw fizyczno – matematycznych.  Po dniu pełnym wrażeń wróciliśmy zmęczeni pociągiem do Meiningen.


W środę czekała na nas niezapomniana przygoda na wodzie. Wielu z nas po raz pierwszy wsiadła do kajaka. Wprawdzie instruktorzy poinformowali nas  jak należy sterować kajakiem, ale w praktyce okazało się to trudne, niektórzy musieli się poświęcić i wejść do wody, by płynąć dalej.  Na szczęście nikt nie wpadł do rzeki . Pływanie było utrudnione przez pogodę. Na niebie pojawiały się chmury a deszcz często nas zaskakiwał.  Pani Sabina i mama Heleny przygotowały dla nas przepyszny piknik. Po krótkiej przerwie wyruszyliśmy w dalszą trasę do Schwallungen. Już na miejscu wyczyściliśmy nasze kajaki. Wieczorem spotkaliśmy się w na kręglach.


Niecierpliwie czekaliśmy na czwartek.  Na ten dzień zaplanowana była wizyta w siedzibie telewizji dla dzieci KIKA.  Byliśmy na planie wieczorynki dla dzieci, w studiu wiadomości,  pomieszczeniach reżyserskich i w radiu.  Potem zwiedziliśmy Erfurt, gdzie ustawione są popularne postacie z bajek. Najciekawszą atrakcją tego miasta jest Most Kramarzy, dwustronnie zabudowany domami z muru pruskiego.


W piątek pracowaliśmy nad projektem językowym. Efektem naszej pracy były ciekawe plakaty i prezentacja na temat naszego pobytu w Meiningen. Tradycyjnie sobotę spędziliśmy wspólnie z naszymi partnerami. W drodze powrotnej zgodnie stwierdziliśmy, że warto było uczestniczyć w wymianie międzynarodowej.


Dziękujemy wszystkim uczestnikom wymiany, rodzicom uczniów biorących udział w wymianie, oraz Polsko Niemieckiej Współpracy Młodzieży za wsparcie finansowe, bez którego realizacja tego projektu byłaby niemożliwa.


Uczestnicy projektu: Patrycja Gabryś, Justyna Musiał, Małgorzata Szerszeń, Zofia Porębska, Maria Derkacz, Alicja Zborowska, Marzena Salisz, Martyna Hryc, Sandra Gromala, Jan Połtowicz, Jan Szerszeń, Kacper Wojtaszek, Miłosz Dolański,  Maksymilian Kowalczyk.


Organizatorzy i opiekunowie

Anna Bieryt, Wiesława Dolańska