Szkoła Podstawowa nr 2

Tydzień z Niepodległą w Szkole Podstawowej nr 2 w Krościenku n. Dunajcem


Odwiedziny u krościeńskiego kombatanta z okresu II wojny światowej, okolicznościowy występ w kościele dla mieszkańców Krościenka, złożenie wiązanki kwiatów na grobie wojennym nr 377 z lat 1914-1918, szkolna akademia i konkurs wiedzy z geografii i historii Polski dla klas I-VIII, mecz piłki nożnej nauczyciele-uczniowie, pokaz mody patriotycznej dla przedszkolaków oraz wieczornica „Taneczna  Niepodległa” dla lokalnej społeczności – tak uczniowie i nauczyciele Szkoły Podstawowej nr 2 w Krościenku n. Dunajcem  upamiętnili 101. rocznicę odzyskania Niepodległości.


Cały cykl obchodów rozpoczęła wizyta grupy młodzieży ze szkolnego koła wolontariatu u p. Kazimierza Jandury – sędziwego świadka historii, kombatanta, niezwykle życzliwego człowieka,  który w barwnych i przystępnych słowach przekazał uczniom kilka fragmentów lokalnej historii II wojny światowej.


W poniedziałek 11 listopada tradycyjnie, jak co roku młodzież z SP 2, dawniej Publicznego Gimnazjum zaprezentowała okolicznościową akademię dla społeczności Krościenka w kościele parafialnym. Była to dobra okazja dla przypomnienia tragicznych losów naszej ojczyzny, jej drogi do odzyskania wolności oraz przekazania najważniejszych wiadomości z bogatej polskiej historii XVIII, XIX i I poł. XX w. w. Dzięki zaprezentowanym wierszom i utworom muzycznym można było znaleźć czas na zadumę i wspomnienie o bohaterach, którym zawdzięczamy wolność i poczucie dumy narodowej.


Również w dniu 11 listopada delegacja uczniów złożyła wiązankę kwiatów i zapaliła znicze na miejscowym cmentarzu na kwaterze wojennej nr 377. Stanowi ona najbardziej wyrazisty ślad I wojny światowej w Krościenku i jest pozostałością po największych bitwach frontu  wschodniego: operacji limanowsko-łapanowskiej z 1914 r. i ofensywy gorlickiej z maja 1915 r.  Spoczywają tam trzej cesarscy żołnierze, którzy zmarli lub zginęli pomiędzy 1914 a 1916 r.


W środę 13 listopada w szkole odbył się pokaz mody inspirowanej świętem narodowym i lokalnymi tradycjami, przedstawiony przez dzieci z Punktu Przedszkolnego. Najmłodsi kolejno, z dumą i powagą wspaniale prezentowali się w barwnych strojach, a wśród nich nie brakowało nawiązania do historii, jak piękne księżniczki i dzielni rycerze; sportu: piłkarze i ich wierni kibice; polskich regionów, jak krakowiacy i oczywiście górale.  Pokaz uzupełniali żołnierze, jeden odważny goprowiec i ofiarny lekarz.


W tym samym dniu przyszedł  czas na rywalizację i wielkie emocje. Rozpoczął się konkurs wiedzy o Polsce: jej geografii, wybitnych historycznych postaciach, muzyce i dziejach. Typy pytań dla uczestników wskazywało koło fortuny, które zgodnie ze swoim symbolicznym wymiarem, wprowadzało niespodzianki w postaci dodatkowych punktów lub utratę kolejki odpowiedzi dla 7-osobowych zespołów z poszczególnych klas. Ostatecznie, w grupie najmłodszej zwyciężyły ex-aequo klasy II i III, zaś wśród najstarszych klasy VIII i IV.


Emocje sportowe to tradycyjny mecz piłki nożnej pomiędzy reprezentantami uczniów, a nauczycieli. W tym roku to ci ostatni wzięli rewanż za ubiegłoroczną porażkę i po emocjonującym spotkaniu zwyciężyli 4-1.


Kulminacją całego tygodnia była czwartkowa wieczornica, tym razem poświęcona polskim tańcom. Występ - jak „obyczaj stary każe” - rozpoczęli polonezem uczniowie klas IV-VI, a ten najbardziej polski z polskich tańców kontynuowali uczniowie klas: VII-VIII. Po nich nadszedł czas na krakowiaka wykonanego żywiołowo przez przedszkolaków, zaś po nich licznie zgromadzona publiczność oklaskiwała nie mniej dynamiczną polkę i uczniów klasy II, a następnie klasy: I i III w tańcu kaszubskim. Nie mogło zabraknąć naszych góralskich tańców z Pienin. Piękny pokaz dał miejscowy zespół Śpasy Krośnieńskie wraz z kapelą Jaśka Kubika, w którym wystąpiło wielu absolwentów szkoły. Dziękujemy! Po tej części i krótkiej przerwie na poczęstunek ufundowany przez Radę Rodziców, zebrani zaśpiewali kilka tradycyjnych pieśni legionowych i patriotycznych.Obchody 101. rocznicy odzyskania Niepodległości razem z dziećmi i młodzieżą Szkoły Podstawowej nr 2 oraz Punktem Przedszkolnym przygotowali: ks. Krzysztof Pach, Maria Kurpiel, Jolanta Ciesielka, Bożena Chlebek i Iwona Satała. Specjalne podziękowania dla Rady Rodziców i wszystkich nauczycieli oraz wychowawców SP 2 oraz Punktu Przedszkolnego, którzy aktywnie włączyli się do działań.


Krzysztof Koper